تبلیغات
مرجع اطلاعات پزشکی - مطالب دی 1390
 
درباره وبلاگ


مرجع اطلاعات پزشکی

مدیر وبلاگ : site059
نظرسنجی
مایل به دیدن چه مطالبی در سایت 059 هستید ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مرجع اطلاعات پزشکی
مرجع اطلاعات پزشکی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 29 دی 1390 :: نویسنده : site059
قانون یکم: به شما جسمی داده می‌شود. چه جسمتان را دوست داشته یا از آن متنفر باشید، باید بدانید که در طول زندگی در دنیای خاکی با شماست.

قانون دوم: در مدرسه‌ای غیر رسمی و تمام وقت نام‌نویسی کرده‌اید که "زندگی" نام دارد. در این مدرسه هر روز فرصت یادگیری دروس را دارید. چه این درس‌ها را دوست داشته باشید چه از آن بدتان بیاید، پس بهتر است به عنوان بخشی از برنامه آموزشی برایشان طرح‌ریزی کنید.

قانون سوم: اشتباه وجود ندارد، تنها درس است. رشد فرآیند آزمایش است، یک سلسله دادرسی، خطا و پیروزی‌های گهگاهی، آزمایش‌های ناکام نیز به همان اندازه آزمایش‌های موفق بخشی از فرآیند رشد هستند.

قانون چهارم: درس آنقدر تکرار می‌شود تا آموخته شود. درس‌ها در اشکال مختلف آنقدر تکرار می‌شوند، تا آنها را بیاموزید. وقتی آموختید می‌توانید درس بعدی را شروع کنید، بنابراین بهتر است زودتر درس‌هایتان را بیاموزید.

قانون پنجم: آموختن پایان ندارد. هیچ بخشی از زندگی نیست که در آن درسی نباشد. اگر زنده هستید درس‌هایتان را نیز باید بیاموزید.

قانون ششم: قضاوت نکنید، غیبت نکنید، ادعا نکنید،سرزنش نکنید،تحقیرو مسخره نکنید، وگرنه سرتون میاد. خداوند شما را در همان شرایط قرار می‌دهد تا ببیند شما چکار می‌کنید.

قانون هفتم: دیگران فقط آینه شما هستند. نمی‌توانید از چیزی در دیگران خوشتان بیاید یا بدتان بیاید، مگر آنکه منعکس کننده چیزی باشد که درباره خودتان می‌پسندید یا از آن بدتان می‌آید.

قانون هشتم: انتخاب چگونه زندگی کردن با شماست. همه ابزار و منابع مورد نیاز را در اختیار دارید، این که با آنها چه می‌کنید، بستگی به خودتان دارد.

قانون نهم: جواب‌هایتان در وجود خودتان است. تنها کاری که باید بکنید این است که نگاه کنید، گوش بدهید و اعتماد کنید.

قانون دهم : خیرخواه همه باشید تا به شما نیز خیر برسد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 تصمیم گیری با ماتریس انسف (محصول - بازار)

ایگور انسف ( H. Igor Ansoff) در اصل ریاضی‌دان بوده است که وارد فضای مدیریت کسب و کار شد و امروز به عنوان پدر مدیریت استراتژیک شناخته می شود. انسف در سال 1918 در روسیه متولد شده است و در سال 1937 به آمریکا مهاجرت می کند.

انسف در زمینه ی مدیریت استراتژیک تئوری ها و مباحث بسیاری را مطرح کرده است، اما شاید شناخته شده ترین آنها ماتریس انسف (جدول انسف) باشد. در ماتریس انسف دو محور و شاخص اصلی وجود دارد که استراتژی های آینده شرکت (محصول) بر اساس این دو فاکتور تعیین می شوند. یکی محور بازار است که در آن استراتژی شرکت را به فعالیت در بازارهای فعلی و یا حضور در بازارهای جدید تقسیم کرده است. محور دوم هم محصول است، که در آن ادامه ی محصول فعلی یکی از استراتژی ها و معرفی محصول جدید استراتژی دیگر است.

بدین ترتیب در ماتریس انسف (که به ماتریس محصول – بازار و یا ماتریس رشد هم شناخته می شود) چهار استراتژی شناسایی می شود :

نفوذ در بازار : در این استراتژی شرکت تلاش می کند تا محصول فعلی اش را به بخش فعلی بازار (Segment) عرضه کند و بدین ترتیب سهم بازارش را از بازار فعلی افزایش دهد. یعنی این استراتژی حفظ محصول فعلی و فعالیت در بازار فعلی است که به نفوذ در بازار یا Market Penetration شناخته می شود.

توسعه ی بازار : استراتژی دیگر توسعه ی بازار است، که در این استراتژی شرکت محصول فعلی را به بازارهای جدیدی عرضه می کند که بدین ترتیب بازارش را توسعه داده است و محصول قبلی را حفظ نموده است. این استراتژی به توسعه ی بازار یا Market Development شناخته می شود.

توسعه ی محصول : این بار توسعه ی محصول استراتژی اصلی شرکت می شود بدین معنا که شرکت محصول جدیدی را به همان بخش قبلی بازار عرضه می کند که این استراتژی را به توسعه ی محصول یا Product Development می شناسند.

تنوع : شاید پر ریسک ترین استراتژی در ماتریس انسف استراتژی تنوع باشد که در آن محصولی جدید به بخش جدیدی از بازار عرضه می شود چیزی که به عنوان استراتژی تنوع یا Diversification معروف است.

انتخاب استراتژی توسعه ی بازار – محصول

همان طور که اشاره شد، دو فاکتور اصلی در این نمودار وجود دارد؛ بازار و محصول . بنابراین تصمیم اصلی بین انتخاب توسعه ی بازار یا توسعه ی محصول است.

استراتژی نفوذ به بازار کم ریسک ترین استراتژی در این ماتریس است، زیرا شرکت، بسیاری از توانایهای فعلی‌اش را به کار می بندد و کمترین تغییر و تحول را متحمل می شود. این استراتژی زمانی که بازار در حال رشد است، احتمالاً یک استراتژی مناسب است، زیرا با تمرکز بیشتر بر آن (یعنی همان استراتزی محصول فعلی – بازار فعلی) می توانیم سهم بازارمان را افزایش دهیم. مخصوصاً اگر بدانیم که رقبا به حداکثر ظرفیت‌شان رسیده باشند. اما در مقابل اگر بازار رو به اشباع باشد یا رقبای قدرتمند وجود داشته باشد، شاید این استراتژی تصمیمی صحیح نباشد.

استراتژی توسعه بازار، دارای ریسک بیشتری در مقایسه با نفوذ به بازار است زیرا این بار در حال تجربه بازارهای جدیدی خواهیم بود. این استراتژی زمانی مناسب است که شرکت دارای مزیت های رقابتی پیرامون محصول باشد و نه تخصص و تجربه در بخش خاصی در بازار. بنابراین در چنین حالتی بهتر است که شرکت با اتخاذ استراتژی توسعه ی بازار( محصول فعلی – بازار جدید )، محصول فعلی‌اش را که دارای مزیت های رقابتی مختلف است را به بازارهای جدیدی عرضه کند زیرا همان طور که گفتیم آنها در بخش مورد نظر بازارشان جندان مزیتی نداشتند و افزایش سهم از بازار فعلی شاید چندان کار ساده ای نباشد.

استراتژی توسعه محصول، بدون شک ریسک بالاتری نسبت به گزینه های قبلی دارد. این استراتژی (محصول جدید – بازار فعلی) زمانی ممناسب است که شرکت دارای قدرت و شهرت بین گروه خاصی از مشتریان است و محصولش ویژگی منحصر به فرد یا مزیت رقابتی به خصوصی ندارد. در چنین شرایطی منطقی است که شرکت با حفظ بازار فعلی به همین گروه از مشتریان محصول جدیدی را عرضه کند.

استراتژی تنوع، شاید برای بسیاری از صاحبان کسب و کارها، شنیدن این استراتژی هم ریسک داشته باشد ! بله، این رویکر بسیار پرریسک است و خیلی ها سلول مربوط به محصول جدید – بازار جدید را سلول خودکشی نامید‌ه‌اند. البته این ریسک بالا، زمانی که بازده بالایی را در پی داشته باشد، می تواند منطقی باشد، و احتمالاً در صورت موفقیت می تواند پورتفوی محصولات شرکت را بهبود بخشد !

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 25 دی 1390 :: نویسنده : P.G

 ” خر زدن ” فرایندی که طی اون یک دانشجو از حالت طبیعی خارج شده و زمان زیادی رو به مطالعه میپردازه ؛ خر زدن شرط لازم و نه کافی برای استاد دانشگاه شدن هست ؛میشه اون رو جز آلرژی های فصلی به حساب آورد (فصل امتحانات) ؛ خر زدن در شبهای امتحان به صورت فراگیری در دانشجو ها ظاهر میشه و مهمترین علامت اون علاقه شدید به کتب درسی بخصوص کتبی هست که در طول ترم تمایل چندانی به اون ها نداریم ؛ از عوارض جانبی خر زدن میشه به سرخی چشم ها ، گودی و سیاهی زیر چشم و موارد مشابه صورت آرایش نشده در خانوم ها و موهای ژل نزده در آقایون اشاره کرد ؛ این مشکل نیاز به داروی خاصی نداره و بلافاصله بعد از اتمام فصل امتحانات بخودی خود برطرف میشه .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 23 دی 1390 :: نویسنده : site059
لپ تاپ، تهدیدی پنهان؟!
 
قراردادن نوت بوک بر روی پا در طولانی مدت سبب ایجاد سوختگی های موضعی می کند.

با پیشرفتهای که در زمینه لوازم الکترونیکی و به خصوص رایانه در چند سال اخیر صورت گرفته تولید کنندگان هرچه بیشتر به سمت آسان تر کردن و جذاب تر نمودن استفاده از رایانه گام بر می دارند. یکی از نمودهای بارز آن توجه به لپ تاپ هاست که نسبت به رایانه های معمولی سبک تر، قابل حمل و کار با آنها آسان تر است و می توان به جرات گفت کاربران بیش از پیش به استفاده از آنها روی آورده اند.

تاثیر لپ تاپ بر سلامتی کاربر
اگرچه لپ‌تاپ طوری طراحی شده که بتوان بدون نیاز به میز یا مانند آن، به راحتی از آن استفاده کرد، اما گزارش‌های فراوان از آسیب رساندن حرارت لپ‌تاپ به پوست پا، نگرانی پزشکان را برانگیخته است. لپ‌تاپ‌ها نام خود را مدیون نحوه استفاده‌ای هستند که برای آن‌ها متصور بودند، این که هر جا که باشید بتوانید آن را روی پای خود بگذارید و کار کنید. اما به نظر می‌رسد در عمل زیاد هم برای این نوع استفاده مناسب نیستند. تا جایی که محققین از کاربران می‌خواهند در صورتی که عادت به استفاده از لپ‌تاپ به این روش دارند، سعی کنند در عادت خود تجدیدنظر کنند. به گفته محققین، هر صفحه داغی که دمایش در حد سوزاندن پوست بالا نرود، می تواند در تماس مداوم با پوست بدن، چنین عارضه‌ای را ایجاد کند. معمولا شروع آن بدون درد و ناراحتی است اما می‌تواند باعث تیره شدن رنگ پوست بشود. در موارد بسیار نادری هم ممکن است تا حد ایجاد سرطان پوست پیش برود. مشاهدات میکروسکوپی نشان می‌دهند که تاثیر لپ‌تاپ بر پوست، مثل تاثیر قرار گرفتن بلندمدت زیر نور خورشید است.

همچنین براساس مطالعه پژوهشگران دانشگاه ایالتى نیویورک قرار دادن لپ تاپ بدون محافظ بر روى پا درجه حرارت اسکروتوم را بالا مى برد. افزایش درجه حرارت اسکروتوم با نابارورى مردان ارتباط دارد . آنها یادآور شدند که مطالعات دیگری نشان داده است که به ازاى هر درجه سانتى گراد افزایش میانه درجه حرارت روزانه اسکروتوم غلظت اسپرم ۴۰ درصد کاهش مى یابد. در مطالعه اى که در بالا ذکر شد کار با لپ تاپى که روى زانو قرار داده شده بود باعث ۵/۲ درجه سانتى گراد افزایش درجه حرارت اسکروتوم شده بود.

بر اساس تحقیق دکتر شینکین و همکارانش، گرمازایی لپ تاپ ، موجب بروز تغییراتی در شاخصهای ناباروری میشود. شینکین و همکارانش تاثیر استفاده از لپ تاپ را برروی بیست و نه داوطلب سالم بیست و یک تا سی و پنج ساله مورد آزمایش قرار دادند محققان متوجه شدند حتی زمانی که لپ تاپ روشن نیست چسباندن رانها بهم برای حفظ تعادل دستگاه برروی پاها موجب میشود دمای اسکروتوم دو درجه سانتی گراد افزایش یابد( در صورت استفاده از میز لپ تاپ نیازی به چسباندن رانها جهت حفظ تعادل لپ تاپ نمی باشد) هنگامیکه لپ تاپ روشن میشود دو تا نه درجه سانتی گراد افزایش دما مشاهده میشود.(هنگام استفاده از میز لپ تاپ دما تا پانزده درجه کاهش خواهد یافت)

لپ تاپ و فرسایش زود هنگام!
حتما زمانی که با لپ تاپ خود مشغول کارکردن هستید ، متوجه گرمای زیر لپ تاپ و بدنه آن شده اید. دمای بالا، باعث کاهش عملکرد قطعات لپ تاپ شما، نظیر پردازنده، کارت گرافیک و … می گردد که علاوه بر آن، فرسایش زود هنگام و در نتیجه موجب خرابی آن در دراز مدت می شود، زیرا علاوه بر گرمایی که خود دستگاه در هنگام کار ایجاد می کند، دمای بدن نیز به آن افزوده می شود و این امر سلامت دستگاه را بیش از پیش به خطر می اندازد.

چه باید کرد؟!
در نتیجه اینگونه به نظر می رسد که در هنگام استفاده از لپ تاب علاوه بر حفظ سلامتی خود، برای افزایش طول عمر لپ تاب نیز باید به فکر راه حلی باشیم. شاید استفاده از میز ابتدایی ترین راه حل این مشکل باشد، اما مسلما برای آن دسته از افرادی که به فکر استفاده آسان و راحت هستند نشستن پشت میز، زیاد هم مطلوب نیست.در این زمینه شرکت های سازنده لوازم وتجهیزات رایانه ای به فکر تولیداتی در این زمینه افتاده اند و تا حدودی به حل این مشکل پرداخته اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 22 دی 1390 :: نویسنده : site059

چگونه فردی روشنفکر باشیم؟

        

 

افرادی که فکر باز و روشنی دارند می توانند نقطه نظراتشان را در مواجهه با واقعیات و اتفاقات جدید تغییر دهند. آنهایی که چنین طرز فکری ندارند، دربرابر هر نوع تغییری مقاومت می کنند و زندگی برایشان چندان رضایت بخش نیست.

اگر خودمان را به آنچه که می دانیم و با آن راحت هستیم محدود کنیم، هر روز بیشتر از گذشته خسته و ناامید خواهیم شد.

اجتماع به طور کل آزاد اندیش تر شده است و رویدادهایی که سال ها قبل قابل قبول نبودند، امروز پذیرفته می شوند.

اگر هر روز رویکرد یکسانی به زندگی داشته باشیم، علاوه بر اینکه احساس کسالت و خستگی خواهیم کرد، قوای عقلانیمان نیز کاهش پیدا می کند.

اما اگر از طرف دیگر، به دنبال راه های جدیدی برای انجام دادن کارها و نگاه کردن به زندگی باشیم، ظرفیت عقلانی خود را هر روز افزایش داده، زندگی برایمان جذاب تر شده و تجربیاتمان گسترده تر می شوند.

روشنفکر بودن همچنین به ما کمک میکند راه حل های بهتری هم برای مشکلات پیدا کنیم. در قدم اول به ما کمک می کند از دیدگاه های مختلف به یک مشکل نگاه کنیم؛ بعد راه های بسیار گسترده تری برای حل آن پیدا خواهیم کرد. وقتی انتخاب های بیشتری به خودمان می دهیم، مطمئناً راه حل های بیشتر و بهتری هم در اختیارمان قرار خواهند گرفت.

و در آخر داشتن فکری باز و روشن به ما کمک می کند افق فکریمان را گسترش دهیم و انسانهایی خاص تر و جذاب تر باشیم.

 

افرادیکه ذهنی باز و روشن دارند:

·         دیگران را راحت تر قبول می کنند و کمتر قضاوت و پیشداوری می کنند.

·         خوش بین تر هستند و بیشترین استفاده را از زندگی می برند.

·         استرس کمتری دارند چون آمادگی بیشتری برای تغییر دارند.

·         مهارت بیشتری در حل مشکل دارند.

·         دوست دارند بیشتر و بیشتر یاد بگیرند و درنتیجه افراد جالب تری هستند.

 

چطور ذهنی باز داشته باشیم

مقدمه

ارسطو گفته است، "این یک نشانه ذهن فرهیخته است که بتواند بدون قبول کردن یک فکر آن را بررسی کند." گوش دادن به ایده های سایرین شاید ساده نباشد اما می تواند راهی بسیار ارزشمند برای یاد گرفتن چیزهای تازه یا تغییر دیدگاه خود نسبت به زندگی باشد.

دستورالعمل ها

درجه سختی: ساده

وسائل مورد نیاز:

·         زمان و حوصله

·         علاقه به شنیدن نقطه نظرات دیگران

·         توانایی گرفتن جلوی دهانتان

مراحل

قدم اول: نباید نیاز به این داشته باشید که همیشه حق با شما باشد. در فرهنگ ایرانی، همه ما دوست داریم که همیشه حق به جانب ما باشد و همه ما تصور می کنیم که حرف یا فکر ما درست است و این ما هستیم که به روز ترین و جامع ترین اطلاعات را درمورد همه موضوعات داریم. باید بفهمید که هیچ کس، نه حتی شما، نمی تواند به همه سوال ها پاسخ دهد. حقیقتی که هرکس می داند فقط بخشی از حقیقت است. پس اگر نظر یک نفر دیگر هم نسبتاً صحیح باشد چه؟ این نباید باعث شود که به سیستم فکری و عقیدتی خودتان شک کنید، مگر اینکه خودتان بخواهید.

قدم دوم: باید متوجه شوید که عقاید دیگران با ژن ، شخصیت، خلق و خو، تجربیات زندگی، و زمینه تاریخی آن فرد شکل می گیرد. این امکان وجود دارد که خود شما اگر در زمان و مکان دیگری به دنیا می آمدید، یا چیزهای دیگری را در زندگی تجربه می کردید، سیستم فکری و عقیدتی کاملاً متفاوتی داشتید.

قدم سوم: باید هنر خوب گوش دادن را تمرین کنید. اگر حس می کنید باید نظر خودتان را ابراز کنید، شاید لازم باشد که بعضی جاها زبانتان را گاز گرفته و جلوی دهانتان را بگیرید. حتی اگر با عقاید کسی کاملاً مخالف باشید، می توانید با استفاده از جملاتی که خوددر فرد در حرفهایش استفاده کرده نظر بدهید. مثلاً بگویید، "می دانم منظورت درمورد فلان چیز چیه اما اینجاشو نمی فهمم که..."

قدم چهارم: کمی تحقیق کنید. اگر مدام می گویید، "چرا باید یکی اینکارو بکنه؟" یا "هیچوقت نمی تونم تصور کنم که فلان کار رو بکنم" یا "مردم خیلی بی ملاحظه ان!" وامثال آن، شاید بد نباشد که نگاهی به زندگی و طرز فکر دیگران بیندازید. همانطور که همه ما می دانیم، اینترنت منع بسیار خوبی از اطلاعات است. داشتن یک دانش کلی درمورد موضوعات مختلف نه تنها فرصتی در اختیارتان می گذارد که دیدگاهتان را گسترده تر کنید، بلکه اعتبار بیشتری هم به صحبت هایتان می دهد.

قدم پنجم: مبارزاتتان را به دقت انتخاب کنید. گاهی اوقات، هیچوقت قادر نخواهید بود که نقطه نظر کسی را بفهمید و آنها هم همینطور نمی توانند عقاید شما را درک کنند. ایستادگی کردن روی باورهایتان نباید لزوماً با دعوا کردن با هر کس هر زمان که درمورد آن صحبت می کنید همراه باشد.

نکات کلی و هشدارها

·         کلمات و عبارات مفید: "این هم می تونه درست باشه"؛ "این با عقل جور در میاد"؛ "به نظر می رسه که خیلی روی باورهات استواری."؛ "پس عقیده داری که...؟"؛ "منظورت رو خوب متوجه میشم اما...."؛ "نکته خیلی خوبیه".

·         حرف های فردی که نقطه نظرات دیگران را درک می کند، اعتبار بیشتری دارد.

·         موضوعاتی هست که نمی خواهید درمورد آن فکر باز و روشن داشته باشید. اشکالی ندارد. همه ما نیاز داریم که روی چیزهایی که فکر می کنیم صحیح است ایستادگی کنیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب